Skip to content

7612 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 7, 2025

Property Information

Block281
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,919
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,900
27%
Improvement Value:$375,100
73%
Total Assessment$515,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,997+7.3%
2024$8,384-34.3%
2023$12,760+2.1%
2022$12,496+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft1,919DeedBook 9922, Page 111Recorded8/13/2025

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,919DeedBook 9236, Page 855Recorded9/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1915