Skip to content

7800 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$422,500
Last Sale Date
Feb 26, 2016

Property Information

Block283
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,982
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
20%
Improvement Value:$350,700
80%
Total Assessment$436,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,617+7.3%
2024$7,098-59.4%
2023$17,471+2.1%
2022$17,110+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$422,500

From:

To:

Sq Ft1,982DeedBook 9104, Page 1Recorded3/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920