Skip to content

403 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2019

Property Information

Block283
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,902
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,400
59%
Improvement Value:$270,200
41%
Total Assessment$659,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,523+7.3%
2024$10,738-11.5%
2023$12,133+2.1%
2022$11,882+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,902DeedBook 9096, Page 451Recorded2/4/2016

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,902DeedBook 9001, Page 675Recorded10/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 1921