Skip to content

325 79th St(Unit C0002)North Bergen, NJ 07047

Built 1925
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Feb 3, 2016

Property Information

Block284
Lot15.02
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,300
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,900
54%
Improvement Value:$167,200
46%
Total Assessment$364,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,361+7.3%
2024$5,928+181.3%
2023$2,107+2.1%
2022$2,064+0.0%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-001501-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 9113, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1925