Skip to content

301 79th St(Unit C0204)North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 6, 2021

Property Information

Block284
Lot5
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage629
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,300
51%
Improvement Value:$103,100
49%
Total Assessment$210,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,676+7.3%
2024$3,425+17.0%
2023$2,927+2.1%
2022$2,866+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$146,250
DeedBook 9303, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1930