Skip to content

301 79th St(Unit C0206)North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Price
$102,500
Last Sale Date
Dec 5, 2003

Property Information

Block284
Lot5
QualifierC0206
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage568
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
52%
Improvement Value:$89,500
48%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,256+7.3%
2024$3,035+15.2%
2023$2,634+2.1%
2022$2,579+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 7227, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1930