Skip to content

301 79th St(Unit C0309)North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block284
Lot5
QualifierC0309
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage673
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
53%
Improvement Value:$103,800
47%
Total Assessment$219,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,828+7.3%
2024$3,567+13.5%
2023$3,143+2.1%
2022$3,078+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft673DeedBook 9701, Page 508Recorded10/7/2022

Property Sale

Sale
$69,604
DeedBook 8303, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1930