Skip to content

311 79th St(Unit C0007)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 19, 2022

Property Information

Block284
Lot9
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage570
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
57%
Improvement Value:$86,800
43%
Total Assessment$201,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,522+7.3%
2024$3,282-18.0%
2023$4,003+2.1%
2022$3,921+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft570DeedBook 9706, Page 652Recorded10/30/2022

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft570DeedBook 8982, Page 125Recorded7/14/2014

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft570DeedBook 8741, Page 63Recorded7/12/2010

Property Sale

Sale
$151,500

From:

To:

Sq Ft570DeedBook 8348, Page 127NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/11/2007

Property Built

Built

Year Built: 1920