Skip to content

307 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block286
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,116
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
60%
Improvement Value:$226,500
40%
Total Assessment$568,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,932+7.3%
2024$9,255+0.7%
2023$9,189+2.1%
2022$8,999+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 8663, Page 970Recorded5/18/2009

Property Built

Built

Year Built: 1916