Skip to content

316 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2016

Property Information

Block287
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,524
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
67%
Improvement Value:$171,700
33%
Total Assessment$525,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,184+7.3%
2024$8,558-1.7%
2023$8,703+2.1%
2022$8,523+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 5652, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1941