Skip to content

310 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
May 25, 2010

Property Information

Block287
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,934
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,200
43%
Improvement Value:$366,800
57%
Total Assessment$649,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,338+7.3%
2024$10,566+8.9%
2023$9,704+2.1%
2022$9,504+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,934DeedBook 8735, Page 153Recorded6/8/2010

Property Built

Built

Year Built: 1916