Skip to content

325 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 11, 2018

Property Information

Block289
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage2,760
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
45%
Improvement Value:$428,700
55%
Total Assessment$782,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,674+7.3%
2024$12,742-6.4%
2023$13,608+2.1%
2022$13,327+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916