Skip to content

317 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Date
Dec 22, 1982

Property Information

Block289
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,380
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
62%
Improvement Value:$200,200
38%
Total Assessment$530,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,263+7.3%
2024$8,632+9.1%
2023$7,913+2.1%
2022$7,750+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3366, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1956