Skip to content

7202 Palisade AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Apr 27, 2012

Property Information

Block290
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A
Dwellings26
ZoningR1
Sq Footage18,476
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$660,000
20%
Improvement Value:$2,697,100
80%
Total Assessment$3,357,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$58,649+49.9%
2024$39,124-33.1%
2023$58,507+2.1%
2022$57,297+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

Sq Ft18,476DeedBook 8847, Page 100NU CodePost-appeal (29)Recorded5/4/2012

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

DeedBook 7851, Page 232NU CodeMulti-district (16)Recorded3/29/2006

Property Sale

SaleMulti
$7,492,000
DeedBook 7186, Page 328

Property Sale

SaleMulti
$1,065,000
DeedBook 5574, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1920