Skip to content

308 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2019

Property Information

Block290
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,284
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
51%
Improvement Value:$372,300
49%
Total Assessment$752,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,143+7.3%
2024$12,247+7.6%
2023$11,384+2.1%
2022$11,149+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$484,900

From:

To:

Sq Ft2,284DeedBook 9065, Page 599Recorded9/25/2015

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 5265, Page 203

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 5187, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1916