Skip to content

331 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
May 25, 1983

Property Information

Block291
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description2S-B-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,584
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
68%
Improvement Value:$185,700
32%
Total Assessment$587,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,267+7.3%
2024$9,568+0.7%
2023$9,505+2.1%
2022$9,309+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3378, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1916