Skip to content

315 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2018

Property Information

Block291
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1.5S-A-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,254
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
64%
Improvement Value:$198,000
36%
Total Assessment$552,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,643+7.3%
2024$8,987-8.4%
2023$9,815+2.1%
2022$9,613+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,048
DeedBook 5795, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1916