Skip to content

327 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
May 23, 2017

Property Information

Block291
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,460
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
61%
Improvement Value:$209,400
39%
Total Assessment$539,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,423+7.3%
2024$8,781+20.0%
2023$7,316+2.1%
2022$7,165+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 9205, Page 438Recorded6/5/2017

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4953, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1916