Skip to content

218 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 22, 2013

Property Information

Block293
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,134
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,000
51%
Improvement Value:$285,500
49%
Total Assessment$582,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,176+7.3%
2024$9,483-18.0%
2023$11,571+2.1%
2022$11,332+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft3,134DeedBook 8932, Page 20Recorded9/13/2013

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft3,134DeedBook 7217, Page 52Recorded2/18/2004

Property Built

Built

Year Built: 1911