Skip to content

220 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2007

Property Information

Block293
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
49%
Improvement Value:$347,000
51%
Total Assessment$677,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,827+7.3%
2024$11,022+14.9%
2023$9,593+2.1%
2022$9,395+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911