Skip to content

224 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block295
Lot37.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,691
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
59%
Improvement Value:$238,400
41%
Total Assessment$588,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,279+7.3%
2024$9,579+12.9%
2023$8,487+2.1%
2022$8,311+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,691DeedBook 9701, Page 490Recorded10/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1911