Skip to content

211 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block296
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,670
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
59%
Improvement Value:$226,600
41%
Total Assessment$556,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,724+7.3%
2024$9,061-5.8%
2023$9,622+2.1%
2022$9,423+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,670DeedBook 9581, Page 849Recorded7/16/2021

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5583, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1911