Skip to content

7501 BroadwayNorth Bergen, NJ 07047

Built 1927

Last Sale Date
Sep 3, 2024

Property Information

Block296
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage4,158
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,200
10%
Improvement Value:$2,125,400
90%
Total Assessment$2,365,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,327+7.3%
2024$38,512+66.6%
2023$23,119+2.1%
2022$22,641+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927