Skip to content

8231 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 14, 2013

Property Information

Block354
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage4,331
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,400
32%
Improvement Value:$736,000
68%
Total Assessment$1,082,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,910+7.3%
2024$17,621+26.6%
2023$13,918+2.1%
2022$13,631+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft4,331DeedBook 8939, Page 705NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 1930