Skip to content

233 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Apr 10, 2025

Property Information

Block296
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,415
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
61%
Improvement Value:$224,100
39%
Total Assessment$578,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,099+7.3%
2024$9,411-0.8%
2023$9,488+2.1%
2022$9,292+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft1,415DeedBook 9898, Page 102Recorded5/6/2025

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4560, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1911