Skip to content

237 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Vacant Land

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Oct 27, 2010

Property Information

Block296
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,711
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$330,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,765+7.3%
2024$5,372+53.0%
2023$3,512+2.1%
2022$3,439+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$67,000

From:

To:

Sq Ft1,711DeedBook 8768, Page 958NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded12/21/2010

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5012, Page 271