Skip to content

220 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Nov 8, 2013

Property Information

Block297
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,584
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,000
96%
Improvement Value:$12,400
4%
Total Assessment$309,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,405+7.3%
2024$5,037+29.8%
2023$3,881+2.1%
2022$3,800+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$515,000

From:

To:

Sq Ft3,584DeedBook 8945, Page 295Recorded11/22/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel