Skip to content

227 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 15, 2002

Property Information

Block297
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,372
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,000
70%
Improvement Value:$148,300
30%
Total Assessment$494,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,635+7.3%
2024$8,047+2.9%
2023$7,820+2.1%
2022$7,658+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5967, Page 81

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4619, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1911