Skip to content

204 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 15, 2002

Property Information

Block298
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,514
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
68%
Improvement Value:$152,300
32%
Total Assessment$482,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,426+7.3%
2024$7,852+9.7%
2023$7,158+2.1%
2022$7,010+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 4943, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1911