Skip to content

7715 BroadwayNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
May 17, 2020

Property Information

Block298
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class47
Description2S-B-W
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,000
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,200
53%
Improvement Value:$235,200
47%
Total Assessment$503,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,794+7.3%
2024$8,195+25.2%
2023$6,544+2.1%
2022$6,408+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 9498, Page 630Recorded7/31/2020

Property Built

Built

Year Built: 1911