Skip to content

7727 BroadwayNorth Bergen, NJ 07047

Built 1935
Commercial

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block298
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,320
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,500
53%
Improvement Value:$245,100
47%
Total Assessment$521,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,112+7.3%
2024$8,492-17.8%
2023$10,331+10.9%
2022$9,315+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,320DeedBook 9085, Page 52Recorded12/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1935