Skip to content

229 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 16, 2003

Property Information

Block299
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,196
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,400
67%
Improvement Value:$193,800
33%
Total Assessment$583,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,189+7.3%
2024$9,495-15.6%
2023$11,244+2.1%
2022$11,011+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,196DeedBook 6071, Page 81NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/24/2002

Property Built

Built

Year Built: 1911