Skip to content

128 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block300
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class47
Description2S-B-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,584
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
57%
Improvement Value:$279,100
43%
Total Assessment$644,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,252+7.3%
2024$10,486+18.6%
2023$8,844+2.1%
2022$8,661+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 4754, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1911