Skip to content

1300 89th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1958

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Apr 16, 2014

Property Information

Block398
Lot133
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class47
Description1S-B-R
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,896
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
58%
Improvement Value:$281,800
42%
Total Assessment$668,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,684+7.3%
2024$10,888-6.1%
2023$11,595+2.1%
2022$11,355+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,896DeedBook 8970, Page 923NU CodeFamily (1)Recorded5/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1958