Skip to content

101 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Feb 25, 2011

Property Information

Block301
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1S-S-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,155
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,000
63%
Improvement Value:$277,000
37%
Total Assessment$742,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,963+7.3%
2024$12,080-6.7%
2023$12,953+2.1%
2022$12,685+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft3,155DeedBook 8780, Page 419Recorded3/4/2011

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 5955, Page 320

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 4936, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1941