Skip to content

129 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Apr 18, 2018

Property Information

Block301
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class47
Description2.5S-A-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,614
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
47%
Improvement Value:$460,700
53%
Total Assessment$875,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,298+7.3%
2024$14,256+7.6%
2023$13,251+2.1%
2022$12,977+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,614DeedBook 9302, Page 242Recorded4/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1911