Skip to content

144 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Feb 28, 2002

Property Information

Block301
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,972
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,000
62%
Improvement Value:$236,700
38%
Total Assessment$621,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,861+7.3%
2024$10,121+28.9%
2023$7,855+2.1%
2022$7,692+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5956, Page 121

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5270, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1911