Skip to content

120 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2013

Property Information

Block303
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,758
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,000
55%
Improvement Value:$318,300
45%
Total Assessment$707,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,357+7.3%
2024$11,515+31.6%
2023$8,750+2.1%
2022$8,569+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5233, Page 347

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4609, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1911