Skip to content

132 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2005

Property Information

Block303
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,468
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
53%
Improvement Value:$320,500
47%
Total Assessment$685,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,976+7.3%
2024$11,160+35.9%
2023$8,212+2.1%
2022$8,042+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911