Skip to content

7314 BroadwayNorth Bergen, NJ 07047

Public Property

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Mar 13, 2018

Property Information

Block305
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$8,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$2,192+1.9%
2019$2,152+1.2%
2018$2,127+3.3%
2017$2,058+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,900

From:

To:

DeedBook 9297, Page 169NU CodeGovernment (15)Recorded4/10/2018