Skip to content

7311 Park AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Feb 8, 2023

Property Information

Block305
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2S-A-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,986
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$426,300
65%
Improvement Value:$226,600
35%
Total Assessment$652,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,406+9.9%
2024$10,379-3.1%
2023$10,707+2.2%
2022$10,480+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft1,986DeedBook 9730, Page 717Recorded2/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 1911