Skip to content

113 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Apr 16, 2024

Property Information

Block306
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,133
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
52%
Improvement Value:$335,900
48%
Total Assessment$700,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,245+7.3%
2024$11,411-1.3%
2023$11,560+2.1%
2022$11,321+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$930,000

From:

To:

Sq Ft2,133DeedBook 9820, Page 501Recorded5/6/2024

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,646DeedBook 9054, Page 457Recorded7/29/2015

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,646DeedBook 7030, Page 313NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/24/2003

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 7030, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1971