Skip to content

122 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block306
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
62%
Improvement Value:$228,200
38%
Total Assessment$593,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,363+7.3%
2024$9,657+17.8%
2023$8,200+2.1%
2022$8,031+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9745, Page 371Recorded5/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1911