Skip to content

133 73rd St(Unit C0002)North Bergen, NJ 07047

Built 1925

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jan 9, 2001

Property Information

Block306
Lot32
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage904
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
41%
Improvement Value:$140,600
59%
Total Assessment$237,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,151+7.3%
2024$3,868+4.4%
2023$3,705+2.1%
2022$3,628+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5741, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1925