Skip to content

101 73rd St(Unit C0026)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Jan 30, 2001

Property Information

Block306
Lot6
QualifierC0026
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class37
Description3BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
41%
Improvement Value:$152,000
59%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,472+7.3%
2024$4,168+11.6%
2023$3,734+2.1%
2022$3,657+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5754, Page 203

Property Sale

SaleMulti
$25,500
DeedBook 4956, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1920