Skip to content

101 73rd St(Unit C0031)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 23, 2004

Property Information

Block306
Lot6
QualifierC0031
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class37
Description3BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,035
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,700
42%
Improvement Value:$178,300
58%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,346+7.3%
2024$4,982-22.9%
2023$6,462+2.1%
2022$6,328+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 7335, Page 157Recorded7/28/2004

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

DeedBook 6026, Page 92Recorded8/8/2002

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 5634, Page 156

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 5468, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1920