Skip to content

101 73rd St(Unit C0041)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Apr 16, 2004

Property Information

Block306
Lot6
QualifierC0041
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class37
Description3BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,035
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,700
38%
Improvement Value:$205,100
62%
Total Assessment$332,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,814+7.3%
2024$5,418+19.3%
2023$4,542+2.1%
2022$4,448+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 7278, Page 210NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/6/2004

Property Sale

SaleMulti
$73,300
DeedBook 4743, Page 11

Property Sale

SaleMulti
$73,300
DeedBook 4484, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1920