Skip to content

133 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block307
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
49%
Improvement Value:$379,900
51%
Total Assessment$744,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,013+7.3%
2024$12,127+44.7%
2023$8,382+2.1%
2022$8,208+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 5621, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1931