Skip to content

131 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block307
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2S-A-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,091
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
49%
Improvement Value:$386,700
51%
Total Assessment$751,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,132+7.3%
2024$12,238+40.5%
2023$8,709+2.1%
2022$8,529+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$253,980
DeedBook 5997, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1931