Skip to content

7114 BroadwayNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Aug 14, 2003

Property Information

Block307
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,222
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,200
65%
Improvement Value:$153,200
35%
Total Assessment$434,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,589+7.3%
2024$7,072-19.6%
2023$8,797+2.1%
2022$8,615+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

DeedBook 7154, Page 111Recorded10/20/2003

Property Built

Built

Year Built: 1915